Specjaliści wskazują, że piecza naprzemienna (opieka naprzemienna) jest w większości przypadków najlepszym modelem opieki nad dzieckiem, gdy rodzice mieszkają osobno.
Taki model opieki nad dzieckiem jest korzystny dla rozwoju emocjonalnego i psychicznego dziecka, a także dla rodziców. Ogranicza negatywne konsekwencje rozwodu, czy rozstania rodziców.
Sprawdź, czy piecza naprzemienna jest możliwa w Twoim przypadku i jak ją ustanowić!

Piecza naprzemienna — co to jest i czy warto się o nią starać?
Piecza naprzemienna i opieka naprzemienna to pojęcia tożsame, stosowane zamiennie.
Dzięki pieczy naprzemiennej (opiece naprzemiennej) dziecko ma możliwość przebywania w równym stopniu z matką, jak i z ojcem.
Dzięki temu dziecko może uczyć się, spędzać czas, czerpać korzyści z przebywania z obojgiem rodziców.
Równocześnie rodzice angażują się w porównywalnym stopniu w opiekę nad dzieckiem i jego wychowanie. Dzięki temu mają równe szanse nawiązania i utrzymania bliskich relacji z dzieckiem.
Eksperci wskazują, że w większości przypadków jest to model opieki najlepszy zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
Wśród przeciwwskazań do ustanowienia pieczy naprzemiennej wskazuje się sytuacje, gdy np. jeden z rodziców pozbawiony jest władzy rodzicielskiej albo rodzice są skonfliktowani w stopniu uniemożliwiającym osiągnięcie porozumienia w kwestii pieczy nad dzieckiem.
Jednak, gdy nie ma ku temu przeciwwskazań, to ustanowienie modelu pieczy naprzemiennej uważa się za rozwiązanie w największym stopniu minimalizujące negatywny wpływ rozstania rodziców na dziecko oraz więź dziecka z obojgiem rodziców.
Opieka naprzemienna to model dający największe szanse na zbudowanie lub utrzymanie głębokiej więzi z dzieckiem pomimo niestandardowej sytuacji rodzinnej!
Nie ma wątpliwości, że warto starać się o ustanowienie przez sąd pieczy naprzemiennej!
Kiedy jest możliwa opieka naprzemienna? Warunki
Okres, przez jaki dziecko przebywa u matki, a następnie u ojca ustalany jest indywidualnie przez sąd w zależności od wielu czynników: stopnia rozwoju dziecka, jego wieku, odległości miejsc zamieszkania rodziców i wielu innych.
Co istotne, orzeczenie opieki naprzemiennej co do zasady idzie w parze w pozostawieniu pełni władzy rodzicielskiej zarówno matce, jak i ojcu.
Choć nie jest to wymogiem ustawowym, sądy — powołując się na dobro dziecka, najczęściej uzależniają ustanowienie pieczy naprzemiennej od braku konfliktu (poprawnych relacji) pomiędzy rodzicami.
Regulacje prawne związane z opieką naprzemienną

Opieka naprzemienna nie została zdefiniowana przez polski kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Wobec braku definicji legalnej opieka naprzemienna w znacznej mierze opiera się na utrwalonym już orzecznictwie polskich sądów.
Kodeks rodzinny wprowadza jedynie pewne istotne standardy wpływające na funkcjonowanie pieczy naprzemiennej.
Kodeks obliguje sąd m.in. do tego, aby w wyroku orzekającym rozwód znalazło się rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Co istotne, przepis ten wskazuje, że sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Czy mam szansę na opiekę naprzemienną?

Orzekając o opiece nad dzieckiem i rozważając, czy możliwe jest ustanowienie opieki naprzemiennej, sąd bierze pod uwagę szereg okoliczności.
Wnosząc o ustanowienie pieczy naprzemiennej, warto brać te okoliczności pod uwagę, aby umieć trafnie uargumentować nasz wniosek.
Niezwykle istotne przy orzekaniu przez sąd o opiece naprzemiennej są takie czynniki jak: wiek dziecka, bliskość relacji z każdym z rodziców, a także odległości miejsc zamieszkania każdego z nich.
Ponadto z utrwalonego orzecznictwa i praktyki sądowej wynika, że do ustanowienia opieki naprzemiennej sądy wymagają pełnej zgody i współdziałania obojga rodziców.
Oznacza to, że jeżeli rodzice pozostają ze sobą skonfliktowani do tego stopnia, że nie będą w stanie efektywnie się ze sobą komunikować, wymieniać informacjami, czy wręcz istnieje ryzyko, że opiekę naprzemienną będą wykorzystywać do eskalowania konfliktu — wówczas szansa na opiekę naprzemienną jest bardzo niska.
Praktyka pokazuje, że sytuacja zaostrzonego konfliktu pomiędzy rodzicami uniemożliwia lub znacząco utrudnia współdziałanie na rzecz dobra dziecka.
Dlatego w sytuacjach braku zgody między rodzicami najczęściej orzekana jest opieka poprzez ustanowienie „rodzica dominującego”.
Warto zatem postarać się o załagodzenie konfliktu z drugim rodzicem.
Można powiedzieć, że jeśli uda się uporządkować wzajemne relacje i emocje rodziców w taki sposób, aby byli oni w stanie współpracować w kwestiach związanych z opieką nad dzieckiem, to znaczna część drogi do opieki naprzemiennej już za nami.
Co przekona sąd do opieki naprzemiennej?

Sąd odstępuje od orzekania o opiece nad małoletnimi dziećmi, gdy rozwodzący się małżonkowie sami dojdą do porozumienia w tej kwestii i przedstawią pisemne porozumienie rodzicielskie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Sąd uwzględni takie porozumienie, jeżeli tylko jest ono zgodne z dobrem dziecka.
Fakt osiągnięcia przez małżonków porozumienia w tej kwestii jest także dla sądu sygnałem, że prawdopodobnie będą oni w stanie funkcjonować w trybie pieczy naprzemiennej.
Sposoby ustanowienia pieczy naprzemiennej nad dzieckiem
Co do zasady istnieją dwie drogi prowadzące do ustanowienia opieki naprzemiennej.
Pierwszą z nich, zdecydowanie pewniejszą jest osiągniecie porozumienia z drugim rodzicem, a następnie przedstawienie go w wersji pisemnej sądowi.
Druga możliwość to oficjalny wniosek do sądu w tej sprawie.
Porozumienie rodzicielskie
W tym wariancie rodzice uzgadniają między sobą zakres i sposób wykonywania opieki naprzemiennej. Sądowi należy przedstawić porozumienie w wersji pisemnej przygotowanej przez rodziców.
Przygotowując taki dokument, warto skorzystać z pomocy prawnika, który zadba, aby w jego treści nie znalazły się niedomówienia i aby porozumienie objęło wszystkie istotne kwestie.
Kancelaria Radcy Prawnego Tymoteusza Zycha przygotuje na Państwa zlecenie porozumienie rodzicielskie uwzględniające dobro dziecko oraz preferencje rodziców.
Praktyka wskazuje, że dobrze przygotowane porozumienie rodzicielskie jest najlepszym argumentem przemawiającym za ustanowieniem pieczy naprzemiennej!
Wniosek do sądu o ustanowienie pieczy naprzemiennej
Drugim sposobem ustalenia opieki naprzemiennej nad dzieckiem jest wniesienie sprawy do sądu.
Sąd przy ustalaniu dopuszczalności modelu opieki naprzemiennej będzie przede wszystkim kierować się dobrem dziecka.
Wysoce prawdopodobne, że nasze kompetencje rodzicielskie i wychowawcze zostaną w toku postępowania poddane ocenie OZSS (Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych).

Badanie OZSS jest długie i często wydaje się nużące. Warto jednak się do niego dobrze przygotować i poczynić wysiłki, by zaprezentować się z jak najlepszej strony.
Opinia OZSS jest opinią biegłych i — o ile nie zostanie skutecznie podważona — sąd z dużym prawdopodobieństwem wyda orzeczenie, opierając się głównie na treści tej opinii.
Niemniej ważne będą dla sądu aspekty bardziej przyziemne.
Nie bez znaczenia jest odległość, w jakiej rodzice mieszkają od siebie — im bliżej, tym większe szanse ustanowienia opieki naprzemiennej. Większe odległości stają się bowiem problematyczne, gdy weźmie się pod uwagę uczęszczanie dziecka do przedszkola albo szkoły.
Sąd będzie brał pod uwagę także warunki mieszkaniowe, m.in. to, czy dziecko będzie miało swój własny pokój, warunki do nauki, prywatność.
Ustanowienie pieczy naprzemiennej a profesjonalna pomoc prawna

Nie ulega wątpliwości, że w sprawach rodzinnych i opiekuńczych profesjonalna pomoc prawna praktycznie zawsze jest wskazana. Są to kwestie zbyt ważne, aby ryzykować niepowodzenie wynikające z braku profesjonalnego pełnomocnika!
Kancelaria Radcy Prawnego Tymoteusza Zycha gwarantuje pomoc prawną na najwyższym poziomie. Nasze bogate doświadczenie daje rękojmię profesjonalnego i merytorycznego działania na korzyść naszych klientów.
Jeżeli chcesz zawalczyć o pieczę naprzemienną, skontaktuj się z nami!