Niekorzystna opinia OZSS – jak postawić zarzuty?

Opinia wydawana przez OZSS w większości spraw stanowi kluczowy dowód, który sąd bierze pod uwagę, wydając orzeczenie. Niekorzystna opinia OZSS może przesądzić o naszych kontaktach z dziećmi, czy zachowaniu władzy rodzicielskiej.

Dlatego w przypadku wydania przez biegłych sądowych specjalistów opinii, która odbiega od naszych oczekiwań, warto rozważyć sformułowanie zarzutów. 

Opinia OZSS — co to jest?

Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów (OZSS) to zespół specjalistów (m.in. psychologów i pedagogów), którzy jako biegli sądowi wydają na zarządzenie sądu opinie dotyczące w szczególności kompetencji rodzicielskich i cech osobowości stron postępowania. 

Sąd może chcieć zasięgnąć opinii OZSS w sprawach rodzinnych dotyczących rozwodu, separacji, władzy rodzicielskiej czy kontaktów rodziców z dziećmi.

Czy opinia OZSS jest ważna? Jakie ma znaczenie opinia OZSS?

Opinia sądowych specjalistów jest przez sąd traktowana bardzo poważnie.

Dlatego nie należy bagatelizować badania przed OZSS. Warto się do niego przygotować, tak, aby zaprezentować się od najlepszej strony, panować nad emocjami, zachowywać naturalnie i umieć odpowiadać szczerze nawet na trudne dla nas pytania. 

Efektem badania przeprowadzonego przez sądowych specjalistów OZSS będzie opinia, która przedstawi cechy osobowości i kompetencje rodzicielskie obojga rodziców, a także oceni czy istnieje więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem i jaki ma ona charakter.

Na tej podstawie biegli z OZSS formułują także w swojej opinii rekomendacje dla sądu, dotyczące kierunku orzeczenia wskazując np. który z rodziców powinien sprawować opiekę nad dzieckiem albo czy w kontaktach z dzieckiem powinien uczestniczyć kurator

Czy sąd jest związany opinią sądowych specjalistów z OZSS?

Nie. Sąd nie jest związany wnioskami i rekomendacjami sądowych specjalistów zawartymi w opinii OZSS. Sąd nie musi uwzględniać opinii w całości, ani nawet w części. 

Niemniej bardzo często sądy dają wiarę treści opinii i w znacznym stopniu kierują się nią podczas orzekania. Wynika to z faktu, że badanie w OZSS prowadzą specjaliści tacy jak psycholodzy i pedagodzy, którzy mają znacznie większą wiedzę w zakresie psychologii sądowej, kwestii terapeutycznych i tym podobnych, niż sędziowie.

O ile więc nic nie wzbudzi wątpliwości sędziego, a treść opinii nie będzie w oczywisty sposób sprzeczna ze zgromadzonym przez sąd materiałem dowodowym, możemy spodziewać się orzeczenia zbieżnego z opinią OZSS.

Czy można odwołać się od opinii OZSS? 

Tak! Jeżeli nie zgadzamy się z opinią wydaną przez sądowych specjalistów możemy przedstawić nasze zarzuty do opinii OZSS.

Formułując zarzuty do opinii OZSS warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Doświadczony w sprawach rodzinnych radca prawny umiejętnie podniesie odpowiednie zarzuty, które zwiększą szanse na uzyskanie korzystniejszego dla nas orzeczenia sądu.

Warto pamiętać, że opinia sporządzona przez OZSS na potrzeby jednej sprawy może być wykorzystana także w innych postępowaniach.

Druga strona postępowania (drugi rodzic) może bowiem przedstawiać taką opinię jako dowód w sprawie np. o rozwód, separacja czy ustalenie władzy rodzicielskiej. Dlatego też, jeżeli opinia OZSS jest dla nas krzywdząca lub niekorzystna warto przedstawić do niej zarzuty. Dzięki temu możemy zapobiec negatywnym konsekwencjom takiej opinii w przyszłości.

Skontaktuj się z kancelarią radcy prawnego dra Tymoteusza Zycha!

Dzięki temu unikniesz nieskutecznych zarzutów, które mogą zostać odrzucone przez sąd lub zakwestionowane przez OZSS w opinii uzupełniającej. Pomoc radcy prawnego w przygotowaniu argumentacji zwiększa szanse na skuteczne zakwestionowanie opinii.

Zarzuty do opinii OZSS

Chcąc przedstawić zarzuty do opinii sądowych specjalistów powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z treścią opinii OZSS i wskazać na błędy i niedopatrzenia, jakie się w niej znalazły. 

Jednym z ważniejszych zarzutów może być nieuwzględnienie przez OZSS kwestii istotnych dla wyniku sprawy. Przykładem może być tutaj np. wskazanie przez biegłych na brak więzi z jednym rodziców, bez uwzględnienia faktu, że rodzic ten stara się więź budować, a drugi rodzic to utrudnia.

Nawet jeżeli co od zasady zgadzamy się z tezą zawartą w opinii, to w zarzutach do niej możemy wyjaśnić okoliczności lub dostarczyć dodatkowe informacje, które mogą wpłynąć na interpretację faktów przez sąd.

Formułując zarzuty do opinii wydanej przez Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów, możemy także próbować podważyć wiarygodność opinii biegłych. 

Jeżeli w otrzymanej opinii znajdują się błędy takie jak np. zmienione imiona dzieci, elementy stanu faktycznego niepasujące do naszej sprawy, błędnie podane dane placówek (np. inna szkoła niż ta, do której uczęszcza nasze dziecko), może to świadczyć o tym, że opinia była pisana na podstawie innej, wcześniejszej opinii, a co za tym idzie może być nierzetelna

O nierzetelności opinii mogą także świadczyć nieprawidłowo przedstawione informacje znajdujące się w aktach sprawy.

Jeżeli treść opinii odbiega od treści akt sprawy, które są jedną z podstaw opiniowania, również możemy zgłosić zastrzeżenia i podważyć wydaną na podstawie nieprawdziwych informacji opinię OZSS.

Wreszcie, może się zdarzyć, że opinia opiera się na nieprawidłowej metodologii badawczej lub źródłach.

Jeżeli w toku badania zostaliśmy poddani testom, które są przestarzałe i prowadzą do wniosków sprzecznych z aktualną wiedzą w zakresie psychologii i pedagogiki, to nieprawidłowości takie mogą prowadzić sąd do błędnych wniosków.

Podniesienie skutecznych zarzutów związanych z metodologią badawczą i źródłami wymaga specjalistycznej wiedzy. Tym bardziej warto odjąć współpracę z radcą prawnym, który specjalizuje się w prawie rodzinnym.

W kancelarii radcy prawnego dra Tymoteusza Zycha z powodzeniem formułujemy zarzuty odnoszące się do psychologii rozwojowej, procesów poznawczych, standardów i zasad prowadzenia diagnozy, projektowania i przeprowadzenia procesu badawczego, doboru narzędzi badawczych, czy zasad wnioskowania.

Business woman working in office on computer

Własne pytania do zespołu sądowych specjalistów

Bardzo ważnym uprawnieniem strony postępowania jest możliwość zadania własnych pytań powołanym przez sąd biegłym.

Pytania te warto zadać jeszcze przed przeprowadzeniem badania OZSS. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, możemy w zarzutach do opinii wnieść o uzupełnienie jej o wskazane kwestie.

Orzekając, sąd bierze pod uwagę całą treść opinii, jednakże zlecając badanie OZSS sąd zadaje sądowym specjalistom konkretne pytania, na które chce uzyskać odpowiedzi. 

Uzupełnienie pytań listy pytań sądu o nasze pytania może pomóc zwrócić uwagę biegłych na najważniejsze dla nas kwestie, np. poprzez odniesienie się do konkretnego materiału dowodowego.

Prawidłowe sformułowanie pytań, na które odpowiedzieć ma zespół sądowych specjalistów jest bardzo istotne  i może przesądzić o brzmieniu opinii oraz końcowym orzeczeniu sądu. 

Kancelaria radcy prawnego dra Tymoteusza Zycha ma bogate doświadczenie w formułowaniu pytań do OZSS, które pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących odpowiedzi w takich kwestiach jak np. więź emocjonalna z dzieckiem, manipulacja dzieckiem, kompetencje wychowawcze rodziców, czy wpływ sytuacji życiowej rodziców na dziecko.

Odwołanie od opinii OZSS — w jakim terminie złożyć zarzuty?

Termin na złożenie zarzutów do opinii OZSS określa sąd.

Informację o tym ile mamy czasu na złożenie zarzutów do opinii biegłych sądowych specjalistów, otrzymamy od sądu wraz z opinią. Termin na złożenie zarzutów biegnie od dnia doręczenia nam odpisu opinii.

Jeżeli czas na sporządzenie zarzutów jest zbyt krótki — możemy złożyć wniosek o przedłużenie terminu na ustosunkowanie się do opinii OZSS.

Jeżeli dopiero na tym etapie zdecydujemy się na pomoc pełnomocnika, wysoce prawdopodobne jest, że zacznie on swoją pracę właśnie od takiego wniosku. Pozwoli mu to na dokładne zapoznanie się z całymi aktami sprawy.

Niemniej, sąd nie jest związany takim wnioskiem i przedłużenia terminu może odmówić. Dlatego nie warto zwlekać i zasięgnąć pomocy profesjonalisty jak najwcześniej!

Skontaktuj się z nami!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego dr Tymoteusz Zych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

Chcesz skorzystać z pomocy?